برترین مقاصد دنیا برای تور کویر (بخش دوم)

گویی کویر گوی رقابت را در عرصه گردشگری از دیگر جاذبه ها ربوده است!در حالی که جذابیت های طبیعی کره زمین برای گردشگران اعم از کوه ها ، جنگل ها ، دریاچه ها و بسیاری دیگر از جاذبه های طبیعی  در هر گوشه این کره آبی خاکی گسترده شده اند ولی یکی از این موارد بیشتر از سایرین منعکس کننده هنر خارق العاده طبیعت است؛ کویر!براساس نظرسنجی های صورت گرفته از سوی دست اندرکاران حوزه گردشگری در سراسر دنیا 10 کویر از محبوبیت بالاتری نسبت به سایر مناطق برخوردارند که سالانه تورهای اختصاصی فراوانی با عنوان تور کویر را پذیرا هستند.

صحرای سینا

بیابان نِگِو که به صحرای سینا مشهور است تمدن های فراوانی را در طول عمر خود به چشم دیده است. از امپراتوری های رم باستان و بیزانس. گویی در طول 7 هزار سالی که عمر دارد در یک سالن سینما نشسته و اتفاقات ادوار گوناگون را مشاهده کرده است.

قطب جنوب، کویر یخی

تعجب نکنید! تور کویر متفاوت می خواهید؟ قطب جنوب در دسته بندی جدید از سوی سازمان های گردشگری و زیست محیطی بنا به تعاریف جدید به عنوان کویر و آن هم از نوع یخی قلمداد می شود. هرچند که این منطقه به طور کامل خالی از سکنه است و کمتر گردشگری را پذیراست ولی زیبایی و جذابیتش نظر بسیاری از همان اندک گردشگران را به خود جلب کرده است.

کویر سونوران، نوستالژی زنده می شود!

شاید برای متولدین دهه 60 و اوایل 70 که کارتون لوک خوش شانس را دیده اند بیابان و کویر به صورت زمین هایی خشک و بی آب و علف با کاکتوس های چند شاخه تعریف شده باشد. می توان گفت این تجسم از کویر با توجه به دیده هایشان درست است چرا که آن کارتون با در نظر گفتن تصویرهایی از کویر سونورون که در آریزونا قرار دارد تصویر سازی شده است.

صحرای تار، کلکسیونی از خزندگان

کویر تار یا تهار از نظر جغرافیایی در شبه جزیره هند و از نظر سیاسی در کشورهای پاکستان و هند گسترده شده است.یکی از مهمترین دلایل محبوبیت این منطقه آن است که زیستگاهی امن برای ببیش از 23 گونه منحصر به فرد از خزندگان است و به محلی رویایی برای پژوهشگران در این زمینه تبدیل شده و سالانه تور کویر در قالب تورهای پژوهشی-علمی به این منطقه برگزار می شود.

کویر ربع الخالی، اشتباهی در محاسبات

کویر ربع الخالی از نظر نام گذاری کاملا با مسما است چرا که هیچ چیز جز تل ماسه وجود ندارد! ریگ ها و ماسه های قرمز و نارنجی که علت این رنگ وجود فلدسپات ها در آنهاست. این کویر بزرگترین ریگزار دنیاست و در گذشته به عنوان گرمترین نقطه زمین هم شناخته می شد اما بعدها مشخص شد که کویر لوت ایران این شاخصه را داراست.

 

از تور کویر بیشتر بخوانیم