تور جنگل

 

یکی از برنامه های دائمی و ویژه تورهای طبیعت گردی تور جنگل است. تور جنگل به تور طبیعت گردی گفته می شود که به یکی از مناطق جنگلی رشته کوه البرز یا زاگرس برگزار شده و همراه با بازدید از جاذبه های گیاهی و جانوری و پیاده روی باشد. جنگل های هیرکانی شمال ایران جزو قدیمی ترین جنگل های دنیا به حساب آمده و جنگل های بلوط زاگرس نیز از مهمترین ذخیرگاه های زیست کره محسوب می شوند. در تور جنگل برنامه های متنوعی قابل اجرا است. گیاه شناسی، پرنده نگری، بازدید از حیات وحش، کمپینگ و پیاده روی های کوتاه یا طولانی از برنامه های مناسب تورهای طبیعت گردیست.

 

 

در کشور ما ایران متاسفانه بدلیل تخریب های گسترده بسیاری از مناطق بکر و قابل استفاده از دست رفته است. عدم نظارت دولت و سو استفاده افراد سودجو باعث شده که ما همچنان با پدیده قاچاق چوب، ساخت و ساز و شکار جانوران رو به رو باشیم. در بین استان های شمالی ایران استان مازندران بیشترین آسیب را به خود دیده است که بسیاری از آن ها جبران ناپذیر به نظر می رسد. با تمام این تفاسیر هنوز هم می توان نقاطی را یافت که از زباله مملو نشده باشد و صدای تیر شکارچیان و اره برقی به گوش نرسد.

از تورهای یک روزه معروف جنگل می توان به تور یک روزه جنگل الیمستان، تور یک روزه جنگل راش، تور یک روزه جنگل لاجیم، تور یک روزه جنگل پلنگ دره و تور یک روزه جنگل سرپوش تنگه اشاره کرد. از تورهای چند روزه جنگل نیز می توان به تور پیاده روی و حیات وحش پارک ملی گلستان، تور دشت دریاسر، تور جنگل و غار دانیال و تور جنگل لاویج اشاره کرد.

 

 

 

 

 

لیست تورهای یک روزه ژیوار