تور جنگل ابر در تعطیلات عید قربان

ژیوار برای تعطیلات عید قربان برنامه های ویژه ای را در نظر گرفته است. تور جنگل ابر یکی از این برنامه هاست. تور جنگل ابر یک تور دو و نیم روزه است به جنگل ابر. طی این سفر از چشمه های باداب سورت هم دیدن می کنیم. در یک خانه محلی در روستای ابر اقامت می کنیم و  گشت و گذار در جنگل زیبای ابر و عکاسی از جنگل هم جزء برنامه های ما است. 

تور جنگل ابر برای تعطیلات عید قربان

 

 

جنگل ابر در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان  قرار دارد و ادامه ی جنگل‌های سرسبز شمال کشور است، جایى که از ضخامت کوه‌هاى البرز کاسته مى‌شود و ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر مى‌شوند. مجاورت ناحیه ی کم فشار دشت گرگان و ناحیه ی پرفشار منطقه ابر باعث شده که ابرها جابه‌جا شوند و به‌نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می‌آیند. 

این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده و آب و هوایی متفاوت از سراسر استان سمنان به آن داده است. قدمت این جنگل به دوران سوم زمین شناسی بر میگردد و جزئی از جنگل های هیرکانی است. در اين دوران، يخبندان بخش هاي زيادي از كره زمين را فرا مي گيرد اما اين يخبندان به ايران نمي رسد و به همين خاطر اين جنگل به زندگي خود ادامه مي دهد و در حال حاضر به عنوان ميراث طبيعي جهان به شمار مي رود. عمر جنگل ابر بيشتر از 2 ميليون سال است و حتي از جنگل هاي آمازون، گينه و سوماترا هم عمر بيشتري دارد. درختان اين منطقه از درختان بسيار ناياب جهان هستند. گیاهان دارویی کم نظیر افزون بر زیبایی طبیعی و اقیانوس ابرهای در دسترس، از جذابیت های این ناحیه است. از گونه های درختی جنگل ابر می توان به گونه‌های نادری مانند ممرز، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار و نمدار اشاره کرد. از گونه های جانوری اين منطقه می توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، كل و بز ،شوكا، مار و از پرندگان كبک، كبوتر جنگلی، بلدرچين، عقاب جنگلی، كركس، شاهين، فاخته و قرقاول را نام‌برد. جنگل ابر نیز همچون دیگر نقاط جنگل های هیرکانی ایران دستخوش تخریب فراوان شده است. عواملی همچون چرای بی رویه دام، قطع درختان و طرح پر سر و صدای احداث جاده آسفالته جنگل ابر از عوامل اصلی تخریب این منطقه جنگلی به شمار می رود. البته طرح های جنگلکاری و احیا مناطق از دست رفته از سال ۱۳۷۰ آغاز شده است. در کنار عوامل ذکر شده تهدید پدیده ی نوظهور توریسم نیز یکی از دلایل تخریب بیشتر جنگل ابر است. در سالهای اخیر هجوم بی رویه ی گردشگران به دلیل آسانی دسترسی به جنگل ابر و عدم رعایت اصول اکوتوریسم باعث شده است که منطقه مملو از زباله شود. با توجه به نیازهای متفاوت گردشگران می توان برنامه های متنوعی برای سفر به جنگل ابر طراحی کرد، پیاده روی های سبک، برنامه های کمپینگ چند روزه، اقامت در خانه ی محلی، صعود به قله های چند هزار متری و ... از برنامه های قابل اجرا در منطقه ی جنگل ابر است. تقریبا تمامی تور های گردشگری به مقصد جنگل ابر سفر برگزار می کنند اما متاسفانه تعداد انگشت شماری از آنها سفری مسئولانه به طبیعت را سرلوحه برنامه ی خود قرار می دهند. باید دانست که جنگل ابر نیز همچون دیگر نقاط بکر طبیعت ایران جزو منابع طبیعی تجدید ناپذیر است و گردشگران می بایست همواره نسبت به مسئله آگاهی داشته باشند.

از جنگل ابر بیشتر بخوانید