تور طبیعت گردی سوباتان

 

بر فراز ابرها

تور سوباتان، ییلاقی در مرز اردبیل و گیلان

در اواسط خرداد هنگامی که نفس تهران و دیگر شهرهای ایران از گرما بند آمده، در بعضی مناطق تازه بهار فرا رسیده، برف‏ها آب شده، گیاهان و گل های رنگارنگ از زمینی که چند ماه دل به زمستان سپرده بوده بیرون آمده، آب در  چشمه‏های جوشان دامنه ها جاری شده و چشم انداز را سراسر سبزی و خرمی فرا گرفته است.

سوباتان، ییلاقی کوچک که در ارتفاعات شهر لیسار واقع شده، نام یکی از همین مناطق رویایی است؛ روستای کوچکی مشرف بر دریای خزر و جنگل های هیرکانی که در روزهای ابری اقیانوسی از ابر را زیر پای مردمانش می‏گسترد. گله های اسبی که در اطراف ییلاق پراکنده اند، دامنه های پر از خشخاش وحشی و خانه های سنتی گیلکی از دیگر جاذبه های آن هستند. 

تور ما به سوباتان پس از شبی کمپینگ در کنار دریاچه زیبای نئور آغاز می شود. همنشینی با آب و آتش و ستاره ها، آرامشی است که طبیعت ارزانی مهمانانش می دارد.

 

سوباتان

 

 

برنامه‏ ی تور سوباتان

حکایت حیرانی

 

روز نخست تور سوباتان: حرکت از تهران در ساعت 5 صبح، صرف صبحانه در رستوران به صورت بوفه، حرکت به سمت لیسار، صرف نهار در لیسار، حرکت به سمت دریاچه‏ی نئور، برپایی کمپ در کنار دریاچه نئور‏، افروختن آتش و نوشیدن چای ذغالی، صرف شام. کمپینگ در کنار دریاچه نئور؛

روز دوم تور سوباتان: صرف صبحانه در کنار دریاچه‏ی نئور، تحویل دادن کوله‏ها به وانت، طی کردن مقداری از مسیر با وانت، پیاده شدن در میانه‏ی راه و آغاز پیاده‏روی به سمت ییلاق سوباتان، صرف ناهار در مسیر، بازدید از دامنه‏های سرسبز و پر‏گل و نیز عشایر شاهسون، رسیدن به سوباتان، اسکان و اقامت در خانه‏ی محلی در سوباتان، صرف شام و استراحت در سوباتان؛

روز سوم تور سوباتان: صرف صبحانه در سوباتان، بازدید از روستای سوباتان، پیاده‏روی سبک در منطقه¬ی جنگلی گنج‏خانه، بازگشت به  ییلاقسوباتان و صرف نهار، حرکت به سمت آبشار ورزان و بازدید از آن، بازگشت به سوباتان، استراحت و صرف شام، شب‏نشینی کنار آتش؛ استراحت در سوباتان

روز چهارم تور سوباتان: صرف صبحانه، تحویل وسیله‏ها به وانت نیسان، حرکت با وسیله‏ی نقلیه (وانت) به سمت تالش و ترک سوباتان، توقف در مسیر برای صرف چای در قهوه‏خانه و بازدید از رودخانه‏ی زیبای مسیر، صرف نهار در رستوران، حرکت به سمت تهران.

 

سوباتان

 

 

نکته‏ ها

1-فاصله‏ی بین دریاچه‏ی نئور و  ییلاق سوباتان 17 کیلومتر است. نیمی از این مسیر را با وانت و بقیه را پیاده طی خواهیم کرد. بنابراین حداقل 6 ساعت پیاده‏روی در روز اول اجباری است.

2-از آن‏جا که سوباتان در ارتفاعات واقع شده و از نزدیک‏ترین شهر چندین ساعت فاصله دارد از امکاناتی مانند برق، گاز و تلفن محروم است. روشنایی ییلاق سوباتان را موتور برق تأمین می¬کند و خانه¬ها با بخاری هیزمی گرم می شوند. سرویس بهداشتی دستشویی و حمام، حداقلی است.

3-یک امدادگر اورژانس تهران در تمام طول سفر جهت رسیدگی به مشکلات احتمالی همسفران با گروه خواهد بود.

4- یک وعده نهار در روز دوم بر عهده‏ی گردشگران است.

5-قاشق، چنگال و بشقاب، لوازم بهداشتی شخصی، کلاه و عینک آفتابی، کیسه‏ی خواب، کفش مناسب، دمپایی، فلاسک چای انفرادی، آب معدنی، زیر‏انداز، لباس گرم و چراغ قوه از لوازم اساسی تور سوباتان هستند.

6-رعایت مرام‏نامه‏ی ژیوار (منشور فرهنگ سفر شامل کدهای اخلاقی و محیط زیستی) الزامی است.

 

 

نوشته سیاوش رامش

منتشر شده در مجله سرزمین من 

 

スーパーコピー ブランドコピー コピーブランド ロレックス スーパーコピー ロレックス コピー モンクレール スーパーコピー モンクレール コピー モンクレール ダウン コピー シュプリーム スーパーコピー シュプリーム コピー ウブロ スーパーコピー ウブロ コピー ルイヴィトン スーパーコピー ルイヴィトン コピー ブランドiphoneケースコピー