تور طبیعت گردی

 

طبیعت گردی طبق تعریف بین المللی سفری مسئولانه به طبیعت است که باعث حفظ محیط زیست و کمک به جامعه محلی می شود. در ایران چندین سال است که تورهای طبیعت گردی به مقاصد مختلف ایران و جهان برگزار می شود و در سال های اخیر ایرانی ها به تورهای طبیعت گردی روی خوش نشان داده اند. از دلایل علاقه هموطنانمان به تورهای طبیعت گردی می توان به افزایش نرخ ارز و جا افتادن فرهنگ طبیعت گردی اشاره کرد. تور طبیعت گردی به طور کلی به توری گفته می شود که به مقصد یک اثر و جاذبه طبیعی باشد و در آن با توجه به درجه سفر مقداری پیاده روی صورت بگیرد.

به دلیل مشکلات به وجود آمده در زندگی شهری مخصوصا کلان شهرها ساکنان شهرهای بزرگ در سال های اخیر به تورهای طبیعت گردی روی خوش نشان داده اند و با توجه به وقت و زمان خود برای شرکت در تورهای طبعیت گردی برنامه ریزی می کنند. ساده ترین گزینه در تورهای طبیعت گردی تورهای یک روزه است. تورهایی که از صبح زود آغاز می شود و تا ساعات 21 الی 22 شب به طول می انجامد. در این تورها جاذبه های طبیعی همچون غار، آبشار، دریاچه کویر و جنگل مورد بازدید قرار می گیرد. در تورهای طبیعت گردی چند روزه اغلب به استان های مجاور تهران سفر می شود. این تورهای طبیعت گردی از 2 تا دو هفته ممکن است به طول بیانجامد. در گذشته سفر به طبیعت یا از طریق گروه های کوهنوردی صورت می گرفت یا خانواده ها خودشان در تعطیلات نوروز یا تعطیلات تابستان سفر می کردند اما به تدیج و با گذشت زمان طبیعت گردی به صورت بک حرفه قابل اعتماد ظاهر شد و شرکت های معتبری اقدام به برگزاری تورهای طبیعت گردی کردند. تور طبیعت گردی یک سفر پر مسئولیت برای آژانس برگزار کننده و یک تور هیجان انگیز برای شرکت کنندگان است.

 

 

 

در طبیعت گردی به دلیل ورود به طبیعت و دور شدن از شهرها ارائه خدمات به گردشگران با دشواری های خاص خود همراه است و صورت گرفتن یک سفر خوب جز با همدلی و همکاری مسافران میسر نمی شود. علاقمندان به طبیعت، علاقمندان به عکاسی از طبیعت، علاقمندان به آشنایی با فرهنگ و اقوام مختلف، انسان شناسان، مردم شناسان و کسانی که از هیاهوی زندگی شهری خسته شده اند از مخاطبان تورهای طبیعت گردی هستند. یک تور طبیعت گردی گاهی اوقات با بازدید از مکان های فرهنگی هم همراه می شود به دلیلی بزرگ بودن کشور ایران گاهی اوقات نمی توان به نقاط دوردستی سفر کرد و از دیدن جاذبه های فرهنگی صرف نظر نمود.