masoole

خیلی راحت صبح روز اول از تهران به سمت رشت می رویم. سر راه از موزه میراث طبیعی گیلان دیدن می کنیم. نهار را در فومن می خوریم و بعد به سمت قلعه تاریخی رودخان می رویم. قلعه رودخان دژ دفاعی با شکوهی است یادگار دوره ی سلجوقی که رسیدن به آن به زحمت بالا رفتن از مسیر چند صد پله ای اش می ارزد. اگر خوب بالا بروید نهایتا یک ساعته در قلعه هستید. بعد از پایین آمدن سوار ماشین می شویم. دیگر عصر شده. حالا باید حدود 15 کیلومتر راه برگشت تا دوباره در جاده ماسوله قرار بگیریم. حدود یک ساعت بعد ماسوله هستیم. ماسوله شهری ست پلکانی که از حدود سال 1310 شهر شده است.

ماسوله شهری کوچک است اما توریستی. آب و هوای بسیار خنکی دارد و پر است از مغازه ها و قهوه خانه ها که می توانید چند ساعتی را با خیال راحت در آنجا پرسه بزنید. در ماسوله سقف هر خانه حیاط خانه ای دیگر است و خانه ها اغلب دیواری ندارند و باید مواظب بود که این پرسه زدن ها با حفظ حریم خصوصی ساکنان شهر همراه باشد. ماسوله هتل و رستوران دارد و کسانی هم هستند که خانه هایشان را به مسافران اجاره می دهند.

 

برویم سراغ برنامه ی خودمان. به ماسوله که رسیدیم، به مسافران وقت آزاد می دهیم. بعضی ها دوست دارند شب گردی کنند یا در قهوه خانه ها بنشینند، بعضی ها هم ترجیح می دهند به هتل بروند و حمام و استراحت کنند. برای صبح روز دوم برنامه های متفاوتی می شود طراحی کرد. اگر برنامه ی پیاده روی نداشته باشیم، وقت آزاد به مسافران می دهیم تا با خیال راحت در ماسوله بچرخندو برای ظهر آماده رفتن شوند. چون ما چهار فصل به ماسوله سفر می کنیم این برنامه در فصول مختلف قابل تغییر است. می توان روز اول ماسوله را دید و روز دوم از پله های رودخان بالا رفت. اگر نهار را تا ساعت دو بخوریم و به سمت تهران حرکت کنیم، تا قبل از ساعت 10 شب در خانه هایمان هستیم. ماسوله و قلعه رودخان یک گیلان نوردی 2 روزه است و به کسانی که به تازگی آلوده ی طبیعت گردی شده اند، توصیه می شود.