خاطره از تور سوباتان

 

اگر از من بپرسند که زیباترین جای ایران در تعطیلات خرداد ماه کجاست من بدون تردیدی سوباتان را معرفی می کنم ییلاق کوهستانی زیبایی که بر فراز ابرها قرار گفته و ما را یاد خواب و خیال و کارتون هایدی می اندازد. علی رغم زیبایی مسحور کننده ییلاق سوباتان و خاطرات فراموش نشدنی که طبیعت گردان از تور سوباتان و دریاچه نئور دارند اما برای تورهای طبیعت گردی نحوه برخورد و تعامل جامعه محلی در تور سوباتان همیشه دردناک بوده است. بد قولی و بی تعهدی ، طمع کردن در قیمت های توافقی و بی توجهی به محیط زیست به خاطر کسب درآمد کوتاه مدت از جمله مشکلات کارگزاران تورهای طبیعت گردی با جامعه محلی است. 

 

سوباتان

 

خاطرم هست که در اولین تور سوباتان و دریاچه نئوری که اجرا کرده بودم آنچنان با بی نظمی و بی خیالی کارگزار محلی روبه رو شدم که برای سال بعد دو هفته زودتر از اجرای تور سوباتان خودم به همراه سه نفر از دوستانم به ییلاق سوباتان رفتیم و با آقای نظیری که از ساکنان سوباتان بودم تمام مسیرها و خانه ها و امکانات را چک کردیم. حتی من برای اینکه خیالم راحت باشد از تمام خانه هایی که قرار بود اجاره کنیم عکس گرفتم به آقای نظیری نشان دادم و اتمام حجت کردم که اگر امسال هم مثل تور سوباتان پارسال باشد دیگر واویلا! آقای نظیری هم هرچه من می گفتم ۲ تا می گذاشت روش و تایید می کرد. خلاصه ما همه کارها را انجام دادیم و یک شب هم در سوباتان خوابیدیم که هنوز که هنوز است من چشم اندازهای بکرش را به یاد دارم. فردای آن روز وقت خداحافظی به آقای نظیری گفتم خب آقای نظیری دست شما درد نکند انشاالله همه چیز درست است دیگر و آقای نظیری هم گفت سیاوش جان خیالت راحت همه چیز منتفیه! خانه ها هم منتفیه ! من که حسابی جا خورده و در عین حال ترسیده بودم گفتم آقای نظیری چی منتفیه؟ چرا منتفیه؟ آقای نظیری گفت گفتم که منتفیه از چی نگرانی ؟ من که گیج شده بودم یکهو دوزاریم افتاد که آقای نظیری معنای کلمه «منتفی» را نمی داند و فکر می کند که به معنای مثبت و تایید کننده است. خلاصه این شیرین کاری آقای نظیری در دهان ما افتاد طوری که هنوز که هنوز است وقتی بچه ها را میبینم به همدیگر میگوییم منتفیه ؟ دو هفته بعد تور سوباتان تشکیل شد و من در طی سفر برای همسفرها تعریف کردم که احتمالا آقای نظیری و اهالی سوباتان در عین مهربانی بدقلقی های خاص خودشان را هم داشته باشند و در آخر از دهنم در رفت و داستان «منتفی» را هم برایشان تعریف کردم وقتی به دریاچه نئور رسیدیم آقای نظیری طبق معمول تاخیر داشت  وقتی به ما ملحق شد بچه ها سلام نکردا شروع کردند که آقای نظیری منتفیه ؟ آقای نظیری از همه جا بی خبر هم هی می گفت آره منتفیه! سرتان را درد نیاورم که علی رغم تمام آن قول ها  و وعده وعیدها آقای نظیری چنان منتفی بزی سر ما درآورد که ما ترجیح دادیم دیگر در تورهای دریاچه نئور و سوباتان از او استفاده نکنیم اما خب بقیه هم ییلاقی های او هم دست کمی از او نداشته و ندارند و قریبا همه شان واقعا واقعا منتفی هستند !!!

 

سوباتان

 

اما از این مساله اگر عبور کنیم تور سوباتان و تور دریاچه نئور آنقدر زیباست و آنقدر جاذبه های دیدنی دارد که در تعطیلات خرداد ماه کمتر نقطه ای از ایران به پای آن همه زیباییش می رسد.