تور سفر هنر محیطی

اینبار ما با دکتر احمد نادعلیان به دهلی و آگرا سفر خواهیم کرد و در فضایی بینافرهنگی که سانسکریتی کندرا در اختیارمان خواهد گذاشت ورکشاپ هنر محیطی برگزار می کنیم. سانسکریتی یک آرتیست رزیدنسی است که محل اقامت و فضای خلق هنری را در اختیار هنرمندان سراسر دنیا قرار می دهد. باغی بزرگ که حول درختی مقدس ساخته شده و ساختمان های زیادی از انواع موزه ها، گالری ها، آتلیه ها، سالنهای آمفی تئاتر و اتاقهای قابل سکونت را در خود جای داده است.

در سانسکریتی امکان تعامل با هنرمندان سراسر دنیا فراهم است و همین آنجا را از سایر اقامتگاه ها متمایز می کند. در هر گوشه ی سانسکریتی خلقی اتفاق می افتد. یکی مجسمه می سازد، یکی تئاتر کار می کند، یکی نقاشی می کند و دیگری سازی می نوازد.

صبحها، ظهر ها و شبها در ساعاتی معین ناقوسها به صدا در می آیند. و این یعنی زمان صبحانه و نهار و شام است. هنرمندان از هر نژاد و فرهنگ و ملیتی با هم سر یک میز غذا می خورند. در سانسکریتی غذاها به شیوه ی "آیرو ودیک" طبخ می شوند. آنها "ودا"ها را می خوانند و از دلش دستورهای غذایی بیرون می کشند. هر هنرمند مقیم سانسکریتی امکان این را دارد که با این نوع غذاها تمام مدت اقامتش در هند، بدن خود را پاک و سمزدایی کند. اغلب مسافران سانسکریتی بعد از مدتی احساسی از آرامش روانی و سلامت جسمانی را تجربه می کنند که همه از نتایج مصرف غذاهای "آیروودیک" است.

                                       

                                      سانسکریتی

 

سفر به دهلی و اگرا به همراه دکتر نادعلیان امکان آشنایی با بخشی از فرهنگ هندی را فراهم خواهد کرد که در این ناحیه از هندوستان سالها حاکم بوده و به مرور در سالهای اخیر با مدرنیته پیوند خورده است. ژیوار قصد دارد اینبار با الهام از این فرهنگ ها و آیین ها به سراغ هنر محیطی برود و این حوزه از هنرها را تجربه کند. حوزه ای که در آن مواد و متریال موجود در محیط طبیعی نقش به سزایی در خلق هنری دارد و همین اثر هنری را ناگزیر با بخشی از این اقلیم پیوند خواهد زد.

ژیوار و دکتر نادعلیان از تمام علاقه مندان به این حوزه به همراهی می کند .برای حضور در این سفر لازم نیست حتما هنرمند محیطی باشید. حتی لازم نیست حتما هنرمند باشید. قطعا حضور یک ذهن بکر و آموزش ندیده در بین باقی اعضای هنرمندِ ورکشاپ، روند تازه ای را به ورکشاپ اضافه خواهد کرد که خالی از لطف نیست.