تور قشم؛ یک روز یک جزیره

قشم توسط جزایر بزرگ و کوچکی احاطه شده و یکی از جذاب ترین آنها هرمز است.جزیره هرمز در دهانه تنگه هرمز واقع است. جزيره هرمز اصولاً يک گنبد نمکي است که درآن سازندهاي آذرين و غالبا آتشفشاني تيپ غالب سنگ شناسي را تشکيل مي دهد و مکان مشخص سازند معيني به نام سري هرمز است. وجود کاني ها و سنگهاي زيبا، لقب موزه زمين شناسي و بهشت زمين شناسان را براي اين جزيره به ارمغان آورده است.وجود آبسنگ هاي مرجاني، سواحل صخره اي ، غارهاي دريايي درکنار پوشش گياهي بومي وحياط وحش ساکن دراين جزيره و برخي يادمانهاي تاريخي و فرهنگي پيوند خورده با زندگي بومي از ويژگيهاي اين جزيره است. املای صحیح آن هرموز یا هرمزد برگرفته از کلمات خورموز یا خورموغ به معنی لنگرگاه و بندر ایالت موغستان (میناب) بوده است که به واسطه کثرت استفاده امروزه هرمز خوانده می‌شود.

 

هرموز اصلاً نام بندری معتبر در مصب رود میناب با خلیج فارس بوده است. شهر میناب کنونی برروی خرابه‌های این بندر ساخته شده است. هرموز قدیم در اوایل عهد مغول تجارت پر رونقی داشته است. با هجوم مغولان در حدود سال ۷۰۰ هجری، مردم شهر هرموز ابتدا به جزیره قشم و سپس به جزیره هرموز که در آن زمان زرون (معرب آن جرون که بعدها نام بندری در محل بندر عباس کنونی شد و به تلفظ پرتغالی بندر گمبرون خوانده شد) نام داشت کوچ نمودند و شهری در آن بنا کردند و نام آنرا به یاد شهر قدیم خود هرموز گزاردند. به تدریج و طی قرون بعد این شهر نام خود را به همه جزیره داد و بندر جرون (گمبرون بعدی) نام خود را از آن وام گرفت. عظمت شهر و جزیره هرموز به قدری شد که دو قرن بعد و تا زمانی که توسط پرتغالی‌ها اشغال شد مرکز ولایات خلیج فارس از جمله بحرین بوده است. شاه عباس در سال ۱۶۲۲ میلادی جزیره هرموز و سواحل جنوبی ایران در خلیج فارس را از اشغال پرتغالی‌ها خارج ساخت و شهرهای هرموز و گمبرون را تخریب نمود و بندر عباس فعلی را بر خرابه‌های گمبرون استوار کرد. هرمز امروز به هیچ عنوان رونق گذشته را ندارد.

 

سفر به قشم آن هم به صورت تور طبیعت گردی این امکان را فراهم می کند تا با مدیریت زمان، بتوانید از زمان خود به بهترین نحو استفاده کنید.

در تور قشم ما یک روز را به هرمز اختصاص می دهیم چرا که اگر به قشم سفر کنیم و یادی از هرمز نکنیم در حق خود جفا کرده ایم. بازدید از جاذبه های اکوتوریستی هرمز که شامل موارد زیر است از قسمت های هیجان انگیز تور قشم محسوب می شود.

 

جاذبه های اکوتوریستی هرمز

جاذبه های زمین شناسی

سواحل شنی و ماسه ای

کرانه های سنگی

قلعه پرتغالی ها

پهنه های گلی جزر و مدی

جوامع جلبکی

آبسنگ های مرجانی

فرش خاکی

 

در مطالب آینده بیشتر در مورد این جاذبه های خواهیم گفت.

درباره تور قشم بیشتر آشنا شویم